Bardziej elastyczne zasady pomocy państwa dla przedsiębiorców
Pod koniec stycznia tego roku odnotowano pierwsze przypadki zakażenia wirusem COVID-19 we Włoszech. Od tego czasu Europa prowadzi trudną walkę z epidemią między innymi poprzez wprowadzanie ograniczeń w przemieszczaniu się, zamykając szkoły, punkty sprzedaży i świadczenia usług, a także zachęcając do samoizolacji. Wirus ma ogromne konsekwencje i na niespotykaną do tej pory skalę oddziałuje na nasze systemy ochrony zdrowia i naszą gospodarkę.
W tej sytuacji niezbędne jest wsparcie dla przedsiębiorców, którzy już teraz dotkliwie odczuwają skutki epidemii. Aby złagodzić jej konsekwencje dla gospodarki i ocalić europejskie przedsiębiorstwa, Komisja Europejska wprowadziła najbardziej elastyczne do tej pory zasady pomocy państwa. Dzięki nim państwa członkowskie mogą udzielać bezpośredniego wsparcia przedsiębiorstwom, w tym małym i średnim firmom, które najbardziej ucierpiały wskutek pandemii i którym grozi zamknięcie, jeżeli nie otrzymają wsparcia.
Tymczasowe ramy środków pomocy państwa obejmują 5 działań:
- Dotacje bezpośrednie lub korzyści podatkowe – państwa członkowskie będą mogły udzielać wsparcia w formie dotacji do 800 000 EUR na przedsiębiorstwo.
- Publiczne gwarancje kredytowe – dzięki dotowanym przez państwo gwarancjom przedsiębiorstwa nie będą pozbawione możliwości wzięcia pożyczki lub kredytu i dalej będą miały dostęp do funduszy.
- Pomoc państwa w formie dopłat do pożyczek publicznych – państwa członkowskie będą mogły udzielać pożyczek przedsiębiorstwom na preferencyjnych warunkach i o niższym oprocentowaniu.
- Pomoc w formie gwarancji publicznych i obniżonych stóp procentowych w odniesieniu do pożyczek udzielanych za pośrednictwem instytucji kredytowych – z racji posiadanej przez banki zdolności do przyznawania pożyczek, państwa członkowskie będą mogły wykorzystać je jako kanały wsparcia dla przedsiębiorców przekazywanego w formie przyznawanych pożyczek. Dzięki temu środki będą mogły być przekazywane szybko i sprawnie. Wsparcie w postaci gwarancji i obniżonego oprocentowania postrzegana jest jako bezpośrednią pomoc dla klientów, a nie samych banków.
- Możliwość udzielania przez państwo krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych.
Środki te mają zagwarantować przedsiębiorstwom utrzymanie się na rynku lub możliwość tymczasowego zawieszenia działalności bez negatywnego wpływu na ich funkcjonowanie w dłuższej perspektywie i będą obowiązywały do końca grudnia 2020 r.