fbpx

Parlament Europejski zatwierdza pierwszą transzę pieniędzy na reakcję na kryzys

Parlament Europejski zatwierdza pierwszą transzę pieniędzy na reakcję na kryzys

W czwartek, 16 marca, miało miejsce pierwsze po wybuchu pandemii posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego. Zwołane zostało w trybie nadzwyczajnym, by europarlamentarzyści mogli zatwierdzić propozycję udostępnienia państwom członkowskim 37 mld euro z funduszy strukturalnych UE na walkę z pandemią COVID-19.

By nie zwiększać ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, po raz pierwszy w historii sesja odbyła się w postaci telekonferencji, głosowanie zaś poprzez mail.

Te 37 mld euro, z których ok. 7,4 mld ma przypaść Polsce, to pierwsza pula wsparcia, jakie przygotowuje dla krajów Unia Europejska.

By pieniądze mogły trafić do beneficjentów bez zbędnej zwłoki, Parlament uruchomił pilną procedurę i zatwierdził wniosek już 3 dni po jego opublikowaniu przez Komisję Europejską. Decyzja dotyczy europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, wspierających rozwój regionów, rybaków i działania w zakresie polityki społecznej, takie jak przekwalifikowanie zwalnianych pracowników.

Te dodatkowe środki mogą zostać wydatkowane zarówno na doposażenie szpitali w niezbędny sprzęt, jak i wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw borykających się trudnościami spowodowanymi spowolnieniem gospodarczym. Ostateczna decyzja o sposobie wydatkowania należy do państw członkowskich.

 

Related posts